>  >  >  > طرح رجیستری چیست ؟

طرح رجیستری چیست ؟

طرح رجیستری چیست ؟
طرح رجیستری، طرحیست که برای اولین بار در اواسط سال ۸۵ در کشورمان اجرایی شد. اما به دلیل اشکالات فراوانی که داشت، در اوایل سال ۸۶ متوقف شد. این طرح سال هاست که در مرحله آزمایشی قرار دارد و بارها اجرایی شده و به دلیل مشکلات فنی متوقف شده است. تقریبا از سال ۹۴ بود که اجرایی شدن طرح رجیستری جدی تر شد و کارگروه هایی برای بررسی تخصصی این طرح تشکیل شدند. اما این طرح از پاییز ۹۶ مجددا کلید خود و به مرحله اجرا درآمد.

در تاریخ ۲۰ فروردین بروز رسانی شد : به نقل از منابع آگاه این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه برای کلیه برندها اجرا خواهد شد. در حال حاضر برندهایی نظیر سامسونگ هنوز وارد این طرح نشده اند که بر اساس آخرین اخبار از نیمه اردیبهشت ماه برند های باقی مانده نظیر سامسونگ نیز وارد طرح رجیستری می شوند.

در حقیقت هدف اصلی طرح رجیستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های هوشمند است. از آنجایی که درصد بالایی از گوشی های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، طرحی به نام رجیستری اندیشیده شده تا با این موضوع مقابله شود. در این طرح، تنها گوشی های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشور شده اند، فعال خواهند شد.

طرح رجیستری : کد IMEI چیست ؟ چگونه آن را پیدا کنم ؟
پس از اجرایی شدن طرح رجیستری، گوشی های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشورمان می شوند، کد IMEI آنها در سامانه همتا ثبت می شود. ( بخوانید : کد IMEI چیست؟ ) در این شرایط، تنها گوشی های موبایلی که IMEI آنها در سامانه همتا ثبت شده، با سیم کارت های ایرانی فعال خواهند شد. این بدان معناست که سایر گوشی های موبایلی که از طریق گمرک وارد کشورمان نشده اند، غیرفعال خواهند شد.

همچنین اگر جعبه موبایل خود را در اختیار ندارید می توانید با شماره گیری #۰۶#* کد IMEI گوشی خود را مشاهده کنید.

نکته مهم : اگر کد IMEI جعبه و دستگاه شما با هم متفاوت بود ، کد IMEI گوشی خود را وارد سامانه همتا کنید.

طرح رجیستری : تکلیف کاربران چیست؟
کاربران گوشی های موبایل با اجرایی شدن طرح رجیستری، هنگام خرید یک گوشی موبایل، باید دقت زیادی داشته باشند و در هنگام خرید گوشی جدید ، حتما اطلاعات لازم جهت ثبت در سامانه همتا را از فروشنده درخواست کنند. در این زمینه نمایندگان فروش آروند در سراسر کشور می توانند به شما کمک کنند

.طرح رجیستری : روش استعلام رجیستری موبایل با کد IMEI در سامانه همتا
روش چک کردن رجیستری موبایل و تبلت بسیار ساده است. موبایل خود را بردارید و مراحل زیر را دنبال کنید :

گام اول: وارد بخش شماره گیری شوید و شماره #۷۷۷* (ستاره ۷۷۷۷ مربع) را شماره گیری کنید. وارد سامانه همتا می شوید، از گزینه ۱ استفاده کنید و از شما می خواهد که IMEI دستگاه خود را وارد کنید.

گام دوم: کد IMEI گوشی شما یک عدد ۱۵ رقمی است که از روی جعبه می توانید بخوانید ( اگر جعبه در دسترس نیست می توانید با شماره گیری #۰۶#* (ستاره مربع ۰۶ مربع) آن را مشاهده کنید )

گام سوم: پس از مدت کوتاهی پیامکی از شماره ۷۷۷۷ سامانه همتا (نه هیچ شماره دیگری) پیامی مبنی بر ثبت بودن یا نبودن دستگاه شما در سامانه طرح رجیستری ارسال می شود. همچنین در پایان این پیامک می توانید ببینید آیا این دستگاه قبلا در بازار ایران با سیم کارت روشن شده است یا خیر!

نکته : لازم به ذکر است که انجام طرح رجیستری فقط برای دستگاه هایی می باشد که هنوز سیم کارت وارد آنها نشده است.

طرح رجیستری : آیا کاربران فعلی گوشی های هوشمند با مشکل مواجه می شوند؟
خیر. با اجرای طرح رجیستری، کسانی که پیش از اجرای رسمی طرح، گوشی موبایلی را خریداری کرده و سیم کارت در آن قرار داده اند، با مشکلی مواجه نخواهند شد. طرح رجیستری، در ارتباط با گوشی هایی است که پس از اجرای طرح، روشن نشده اند و سیم کارت های ایرانی در آنها قرار نگرفته است.

طرح رجیستری : کدام برند ها شامل طرح رجیستری شده اند؟
در سال گذشته برندهای اپل، بلک بری، گوگل پیکسل، شیائومی، تکنو، سونی، نوکیا، ال جی، هوآوی، گوگل پیکسل، موتورولا و دو پرچمدار سامسونگ یعنی گلکسی S9 و S9 پلاس وارد طرح رجیستری شده اند. و بر ساس گفته های کمیته اجرای طرح رجیستری، در اردیبهشت ماه سایر برندها شامل سامسونگ، ایسوس، CAT، لنوو ، آلکاتل، مایکروسافت، ZTE و HTC به طرح رجیستری خواهند پیوست. به همین منظور به کلیه فروشندگان توصیه شده تا در مهلت باقیمانده کلیه گوشی هایی که از مبادی قانونی وارد کشور نشده است را در اسرع وقت به فروش برسانند.

طرح رجیستری : کدام دستگاه ها در طرح رجیستری فعال نخواهند شد؟
به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری هر کالای الکترونیکی که از گمرک خارج شود دیگر امکان ثبت در سامانه همتا برای فعال شدن در شبکه مخابراتی را نخواهد داشت. در اجرای طرح رجیستری یک پیشنهاد این بود کالایی که وارد می‌شود امکان ثبت در سامانه همتا رجیستری را داشته باشد که بررسی‌ها نشان داد این امکان ممکن است باعث سواستفاده‌هایی شود و برای مثال قاچاقچی کالا را به صورت قاچاق وارد کند و رجیستر کردن آن را به عهده خریدار بسپارد تا خریدار پیگیر اقدامات ثبت گوشی در سامانه همتا رجیستری شود بنابراین همچنان که طبق قانون گمرکات کالایی که از گمرک خارج شود امکان ثبت ندارد در طرح رجیستری نیز اگر واردکننده یا مسافر بدون ثبت کالا را از گمرک خارج کند دیگر امکان ثبت در سامانه همتا برایش میسر نخواهد بود.

بنابراین حتما در هنگام خرید گوشی فعال بودن کد IMEI را به شیوه ای که در بالا اشاره شد استعلام کنید.

1397/11/11 18:30:5211 بهمن 1397 |آموزش, آموزش آیفون|

نظر بگذارید