>  >  >  > رجیستری چیست؟

رجیستری چیست؟

رجیستری چیست؟

رجیستری به زبان ساده، ثبت گوشی تلفن همراه در یک سامانه جامع است.

گوشی های موبایلی که قبل از  اجرای طرح رجیستری فعال شدند، با مشکلی مواجه می شوند؟

گوشی های موبایلی که قبل از ۱۴ آذر ماه، حداقل یکبار با یکی از اپراتورهای ایرانی فعال شده باشند، با هیچ مشکلی در طرح رجیستری مواجه نمی شوند. مواردی مانند قاچاق بودن یا نبودن گوشی ها منحصرا در این مورد نیز اهمیتی ندارد.

از ۱۴ آذر ماه، چه اتفاقی در مورد رجیستری افتاده است؟

از ۱۴ آذرماه، طرح رجیستری رسما آغاز شده و تمامی محصولات برند اپل وارد طرح رجیستری شده اند. این بدان معناست که کاربران باید پس از ۱۴ آذر فقط محصولاتی که از طریق مبادی قانونی وارد کشور شده اند را خریداری کنند.

چگونه قانونی بودن یک محصول را تشخیص دهیم؟

سامانه همتا، با کد دستور *۷۷۷۷# (از راست بخوانید) برای این موضوع طراحی شده. شما می توانید با وارد کردن کد IMEI روی جعبه گوشی مورد نظر در سامانه همتا، از قانونی بودن آن مطمئن شوید. (برای بدست آوردن کد IMEI، نیازی به بازگشایی جعبه نیست. بنابراین پیش از بازگشایی محصول، قانونی بودن آن را چک کنید.)

در کنار اینها، محصول مورد نظر باید دارای کارت گارانتی از شرکت های واردکننده رسمی باشد. فروشنده نیز باید جواز کسب داشته و همراه محصول، فاکتور رسمی ارائه دهد.

آیا رجیستری محدود به برند اپل است؟

خیر. ظرف ۴۵ روز تا ۲ ماه، به مرور زمان برندهای جدید نیز به طرح رجیستری اضافه می شوند. اما در حال حاضر رجیستری فقط محدود به برند اپل است.

مسافران خارجی دارای گوشی موبایل (آکبند) باید چه کنند؟

هر مسافر خارجی هنگام ورود به کشور مجاز است با پاسپورت خود، یک دستگاه گوشی موبایل را وارد کشور کند. علاوه بر این مسافران موظف اند هنگام ورود به کشور، به گمرک مسافری محل ورود مراجعه کرده و عوارض را پرداخت کنند. همچنین مسافران نمی توانند به صورت تجاری و بیش از یک گوشی نو با خود وارد کشور کنند.

فعالسازی گوشی های موبایل در طرح رجیستری چگونه است؟

وقتی کاربران از قانونی بودن محصول مطمئن شدند، باید با مراجعه به سامانه *۷۷۷۷# و با انتخاب گزینه فعال سازی، کد IMEI، شماره تلفن مورد نظر و کد فعال سازی دریافت شده از سوی فروشنده را وارد کرده تا گوشی خود را فعال کنند.

آیا رجیستری برای مصرف کننده هزینه دارد؟

به خاطر اجرای طرح رجیستری خیر! اما کالای موبایل با توجه به واردات رسمی و پرداخت عوارض گمرکی و مالیاتی ممکن است با افزایش قیمت مواجه شود. در کنار این ها، کاربران از گارانتی رسمی نیز بهره می برند. اما صرف رجیستر کردن محصولات برای کاربران هزینه نداردblog-y6

 

1398/2/20 18:44:5020 اردیبهشت 1398 |آموزش, آموزش آیفون|

نظر بگذارید